Zrównoważone osiedla we Wrocławiu. Tu dobrze się żyje!

Zieleń, spokój, cisza, czyste powietrze, mały ruch samochodowy… To brzmi jak opis życia na wsi – ale czy na pewno? Takie jest założenie zrównoważonych osiedli, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Sprawdźmy, jak to wygląda we Wrocławiu.

Zrównoważone osiedla to zielona enklawa miasta. Mieszkańcy czują się tu dobrze, a ich zadowolenie z życia wzrasta. Duży wpływ na to miała pandemia, która zmieniła nasz sposób postrzegania otoczenia. Według raportu „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” przygotowanego przez ThinkCo (czerwiec 2022 r.) aż 53% procent ankietowanych docenia zieleń w swojej okolicy bardziej niż przed covidem. To jasny sygnał czego obecnie oczekuje się od rynku mieszkaniowego.

Dlaczego chcemy żyć na zrównoważonym osiedlu?

Hasło „zrównoważone osiedle” przyciąga nabywców jak magnes. Dlaczego jest to tak chwytliwe określenie?

To nie tylko nowy trend w urbanistyce, ale przemyślany sposób na życie. Projektując te przestrzenie, uwzględnia się ekologiczne materiały budowlane, efektywne zarządzanie energią i wodą. Ważne są także zielone tereny, które służą mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji. Takie podejście minimalizuje negatywny wpływ człowieka na środowisko, zapewniając jednocześnie komfort mieszkania.

We Wrocławiu za najbardziej zielone dzielnice uznaje się Fabryczną, Psie Pole oraz Krzyki. Są to również miejsca, gdzie dużo się buduje, a mieszkania rozchodzą jak świeże bułeczki. Dużym popytem cieszą się zwłaszcza te dwu- i jednopokojowe – w serwisie GetHome ogłoszenia kawalerek we Wrocławiu wystawionych na sprzedaż stanowią dużą część wszystkich ofert. Budzą zainteresowanie zarówno wśród osób, które kupują dla siebie, jak i inwestorów.

Jak wygląda życie na zrównoważonym osiedlu?

Mieszkańcy zrównoważonych osiedli cieszą się nie tylko nowoczesnymi i energooszczędnymi mieszkaniami, ale również dostępem do wspólnych ogrodów, placów zabaw oraz infrastruktury rowerowej. To miejsca, gdzie priorytetem jest zdrowie i dobrostan lokatorów, co przekłada się na jakość ich codziennego życia.

Polacy chcą mieszkać w takich warunkach, co potwierdza raport „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” z 2022 r., który został przygotowany na zlecenie Echo Investment. Ponad połowa zapytanych osób deklaruje, że mogłaby dopłacić, by żyć na zrównoważonym osiedlu, mającym minimalny wpływ na środowisko. Warto zaznaczyć, że Wrocław jest miastem, które promuje takie rozwiązania. Jedną z zachęt jest zwolnienie z części podatku od nieruchomości dla osób inwestujących w zielone dachy. Dotyczy to nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale również posiadaczy mieszkań.

Jednak nie tylko ekologiczne rozwiązania są ważne dla ankietowanych. Ludzie chcą korzystać z życia społecznego. Według wspomnianego już raportu 26% osób oczekuje parku zabaw lub wybiegu dla psów na osiedlu, 16% ogródka społecznego, a 13% osiedlowego miejsca spotkań oraz przestrzeni do pracy zdalnej. Czy Wrocław zapewnia takie rozwiązania?

Które osiedla we Wrocławiu uznamy za zrównoważone?

Trend zrównoważonych osiedli zaczyna być zauważalny w propozycjach deweloperów. Powstaje wiele ciekawych projektów, jak osiedle domów jednorodzinnych na Kowalach, gdzie w planach jest wykorzystanie energii odnawialnej czy deszczówki. To jednak na razie plany – a co się dzieje tu i teraz?

Takim wzorcowym zrównoważonym osiedlem są Nowe Żerniki. Położone blisko Stadionu Miejskiego, sąsiadujące z dwoma parkami – Tysiąclecia i Złotnickim – obiecują wygodne życie. Pomysł na stworzenie ekologicznych apartamentowców powstał w 2016 r., kiedy nasze miasto zostało Europejską Stolicą Kultury. Projekt nawiązuje do wrocławskiej wystawy mieszkaniowej Wohnung und Werkraumaustellung, która została zorganizowana w 1929 r. Przedstawiono wtedy wiele innowacyjnych projektów mieszkaniowych.

Osiedle znajduje się w dzielnicy Fabryczna. Jak wspomniano wcześniej, jest ona uważana za jedno z najlepszych miejsc do życia w naszym mieście. Właśnie tu znajduje się najwięcej w portalu GetHome ofert mieszkań do wynajęcia we Wrocławiu – każdy więc może tu zamieszkać.

Czy Wrocław to „zrównoważone miasto”?

Wrocław jest jednym z polskich miast, które intensywnie włącza się w projekty ekologiczne. To nie tylko inicjatywy dotyczące budownictwa miejskiego czy mieszkalnego, ale również rozwój infrastruktury.

Miasto aktywnie wspiera rozwój terenów zielonych, tworzy systemy recyklingu i promuje ekologiczne środki transportu – w tym rozwój systemu ścieżek rowerowych. Dzięki temu mieszkańcy zyskują nie tylko ładniejszą przestrzeń do życia, ale także zdrowsze środowisko. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, jednak trudno zaprzeczyć temu, że Wrocław to naprawdę dobre miejsce do życia. Osiedlają się tu ludzie z całego kraju, którzy oferty mieszkań do kupienia i wynajęcia znajdują w takich portalach jak GetHome.

Wrocław ze zrównoważonymi, zielonymi osiedlami wskazuje drogę do przyszłości, gdzie harmonia między człowiekiem a naturą jest kluczem do lepszego życia. Te przestrzenie wyraźnie pokazują, jak nowoczesna urbanistyka może przyczynić się do budowania zdrowszych i bardziej zrównoważonych społeczności. Trzeba odejść od betonu i miejskiej dżungli, by tworzyć relacje oraz sąsiedzkie więzi, które przez ostatnie dekady uległy rozluźnieniu.

Share

Zobacz inne